Ułatwienia dostępu

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Dnia 10 listopada 2023 r. w Szkole Podstawowej w Czernicy odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
Akademia miała przede wszystkim przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje nad historią i współczesnością naszego kraju. Część artystyczna rozpoczęła się zatańczenia poloneza, który wprowadził wszystkich w podniosłą atmosferę.

Uczniowie zobrazowali sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Szczególny nacisk położyli na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za Ojczyznę. Uczniowie klasy II, V i VII recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki oraz uczucia walczących o niepodległość.

Nasza szkoła przyłączyła się także do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. O godzinie 11:11 w ramach świętowania rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wszyscy zgromadzeni na apelu odśpiewali hymn narodowy.

Joanna Cimosz-Nowak